Hypoxi del 2

HYPOXI del 2 av 3


Hur fungerar det då?
Hypoxi är en kombination av lätt fettförbränningsmotion och varierande lufttryck.

Med Hypoxi kan man rikta fettförbränningen upp till 70-80% till det område man vill forma.

När kvinnor går ner i vikt förbränner de ofta mycket fett i ansiktet och brösten (övre kroppen). Men fett på låren och rumpan sitter kvar. Med Hypoxi kan man rikta största delen av fettförbränningen till just dessa områden.

Hur går träningen till?
Vill du träna nedre kroppen (och celluliter) så trampar du med lätt motstånd i en apparat som liknar en motionscyckel men kroppen från midjan och ner i vakuum.

Vill du träna midjan (t.ex. de flesta män) så går du på ett löpband på fettförbränningspuls i en specialtillverkad dräkt (Vacunaut dräkt). Dräkten gör att blodcirkulationen vid midjan ökar. Samtidigt förbränner du fett genom träningen. Fettförbränningen riktas upp till 80% till midjan och magen (samt love handles!!)


Emmas träning
Såhär såg det ut när jag provade 2 av deras 4 olika maskiner. Den där jag ligger är en vakummassage och var faktiskt superskön. det andra är cykeln där man tränar lågintensivt i ett vakum. Det var ganska lugna och ”behagliga” 30 minuter mot vad jag är van vid.

Min 2:a

Jag har dessutom varit hos bästa Nina idag på Karla hud och hårstudio och gjort min 2:a IPL behandling.

Jag bara undrar varför ingen någonsin sagt hur gryyyymt bra detta är? I LOVE. Efter bara en behandling så har jag minskat mina pigmentförändringar om inte nästa fått bort dom, jag har minskat fina linjer vid ögonvrån dom så kallade kråksparkarna, dessutom har mina porer minskat och jag har fått en allmänt finare och fräschare hy med mer lyster.

Det tar ett par dagar innan man märker förändringarna så jag återkommer om ett par dagar med mer rapport från behandling 2, totalt kommer jag att göra 3 stycken behandlingar.


NINA

Helt galet

Jag är för första gången på en ”botox-kväll” (tidigare har jag bara bokat tid direkt hos min läkare) och jag trodde att det bara var att gå dit och få det gjort.
Men icke sa nicke, först var det kö för att komma in sen fick jag ett nummer och nu sitter jag och väntar på min tur.
Lite som att gå till banken fast här serveras det mat och champagne (jag håller mig dock till bubbelvatten).

Jag hade ju tur som bytte om, tänkte först åka i mina träningskläder men här är alla så tillpiffade så det hade nästan varit pinsamt.


Mitt botox nummer

En extra

 

Jag var på Svarta Lådan kontoret idag för att intervjua Mats och vi bestämde då att köra på en extra vecka med ”Projekt E” så 5 veckor total fokus är det som gäller från nu 🙂

Bästaste sättet

 

Morgonlöpning är numera helt klart bästa sättet att starta dagen på. Jag har sprungit och stretchat klart och hemma väntar en god frukost från Lådan. Appropå Svarta Lådan så ska jag till deras kontor idag och göra en intervju med deras grundare och VD Mats, ska bli kul.

Det är kärlek det

Ja vad ska man säga, men min mamma hade önskat sig ett lättskött kryddland och hennes idérika sambo fixade det naturligtvis till henne.


Det är kärlek det

Hon behöver dig…….

Min kollega Eric var ute i Humlan och gick där hittade han denna lapp. Jag skickade naturligtvis ett sms gör det ni med vettja, kul grej (vet inte vad som skall fås ut av det men iaf)


Mitt sms löd såhär:

Hej
Här kommer ett styrkesms och börja träna (om du redan gör det träna hårdare) på gymet träffar du nya människor och träningen utsöndrar endorfiner som gör en glad 🙂
Emma

Hypoxi del 1

HYPOXI del 1 av 3

 

Som ni vet så var jag ju och provade på hypoxi för första gången på Planet Fitness förra veckan. Jag vart nyfiken eftersom jag sett maskinerna och läst att bl.a. Madonna tränat med det och vem vill inte se ut som henne i kroppen.

 

Jag är öppen för alla olika typer av träning och brukar inte utesluta något sålänge det innehåller någon typ av fysik aktivitet. Olika saker funkar på olika människor helt enkelt.

 

Vad är då Hypoxi?

Hypoxi är punktförbränning av fett. Med metoden kan man punktförbränna på områden som normalt är svåra att få resultat på med traditionell träning och kost. Med HYPOXI minskar omfånget på problemområdet 3 gånger mer effektivt än med vanlig träning eller bantning.


Kan man verkligen punktförbränna?

Jag ska vara ärlig så är själv lite skeptisk till att det skulle fungera men I testresultaten som jag kommer lägga upp snart ser det ju verkligen ut som om det skulle fungera. Jag har själv inte provat en hel kur så innan dess så ska inte uttala mig om just Hypoxi skulle fungera eller ej.


Såhär sager dom själva:

Med Hypoxi kan vi ändra på proportionerna på fettförbränningen och rikta upp till 70% av fettförbränningen som sker under kuren till de önskade partierna. Hypoxi är en naturlig metod och 100% punktbränning är inte möjlig, men proportionerna är väldigt bra!

I jämförelse till plastikoperationer och laser så behandlar vi området som en helhet. T.ex. kvinnor & lår!!! Hypoxi har flera positiva hälsoaspekter som man inte kan nå med ingrepp!

Del 2 imorgon

Påväg hem…

 

Jag har just avslutat morgonintervallerna på löpbandet och är påväg hem för lite frukost. God morgon till er alla!

Just det ja

 

Jag var på IKEA en sväng idag, där har jag inte varit på evigheter och inte hittade jag det jag sökte med kom ändå på något konstigt sätt därifrån med massa saker. Ja ja en sak var iaf säkert att det var rätt dag att åka dit lugnt och skönt.

Jag kan tycka att det är lite pinamt att ta kort på mig själv ute bland folk när jag är själv, så jag passade på när jag var på toaletten på IKEA, där ingen såg…