Torra och nariga nagelband?

Jag har otroliga problem med mina nariga och torra nagelband speciellt nu på vintern. Så jag blev tipsad om Scratch Nail Food när jag var på salongen idag. Det är en ren naturprodukt, framställd av kallpressade sesamfrön, s.k.jungfruolja. Den innehåller även myrrah och lavendel.

Scratch Nail Food är en produkt som passar alla naglar – naturella, konstgjorda och lackade. Det är en olja som gör nageln stark och elastisk.

• Sesam – konditionerar nagelbandshuden.
• Myrrah och lavendel – har en antiseptisk, bakteriedödande verkan, är mögelhämmande och ökar blodcirkulationen.

Regelbunden användning leder till:
Nagelns spänst ökar.
Nagelskikten, som ofta flisar sig p g a användning av t.ex. alkaliska, uttorkande rengöringsmedel, binds samman.
Förebygger trasiga nagelband, hängnagel, mm.
Utmärkt mot nagelbitning,
Stimulerar nageltillväxten

Jag valde dock denna supersmarta pennförpackning som är lätt, smidig och kladdfri att ha med sig i träningsväskan och nu när jag snart åker på semester.

Den finns att köpa på Scratch på Linnégatan 4 om ni också vill ha.

Några andra som gillar Scratch Nail Food:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *