Typiskt tonårsrum

Jag ligger i dotterns säng och hon gör sig i ordning för skolan hon pluggar 1:a året på psykologigymnasiet med inriktning drama i Solna.

Hon har vad jag tror ett riktigt tonårsrum. Ett rum där väggarna är fyllda med posters musik är det största intresset och jag fick nyligen veta att hon skrivit en låttext som hon får hjälp att både spela in och sätta musik till i en studio. Ikväll ska hon naturligtvis på konsert, tror hon går på allt hon kommer över i musikväg och lyssnar på allt från pojkband till typ hårdrock.

Dessutom finns en alldeles för stor tv, dator och stereo sen är det inga problem att varken kliva eller sitta på alla dessa kläder överallt. I det stora fönsterblänket ligger det flera kuddar eftersom det används som en sittplats, väldigt mysigt faktiskt.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *