Jag höll på att börja gråta.
Jag satt som vanligt kvar sent och själv på kontoret när jag lite i panik smsar min kollega David med frågan:
– När stänger garaget?
På dagtid tillåter garaget att man kommer in med enbart kod, men på kvällarna visste jag att det behövs det där magiska kortet. Jag visste dock inte riktigt från vilken tid, trodde det var någon gång vid 18.
Jag sitter helt inne i ett jobb och råkar vid nåt tillfälle slänga ett öga på klockan och inser att den är nästan 19, PANIK!
Jag larmade på samtidigt som jag skickade frågan till David, rusar ner till garaget som är i samma hus som kontoret och mycket riktigt jag kommer inte in. Jag är trött och ska upp tidigt imorgon så gråten är nära.
Men som nästa alltid går det att lösa problemen och just i denna situationen lyckades jag lokalisera 2 grabbar på Golf Lab som stod och tränade med Trackman (samma maskin som min tränare Daniel Bäck använder) som av en händelse hade ett kort till garaget.
Så tack till mina räddare i nöden för att jag fick min bil och kunde ta mig hem och kolla på BB finalen (japp, jag kollar på BB).
Btw så hade vi PT Philip på kontoret idag som gjorde sin 2:a behandling av smärtfri hårborttagning med Cellox 20.