Nu har jag påbörjat det roliga.
Nu är jag igång och planterar. Så mycket roligare än att rensa ogräs, gräva och kratta. Jag har planterat blommor i krukor både på stora bryggan och i små krukor på framsidan, balkonglåda, satt hallon i trädgårdslandet tillsammans med smultron, rabarber, persilja, dill och gräslök. 3 pallkragar är klara och väntar på jord och frön. Rosor i en stor tunna vid vattnet och massa kryddor så som timjan, rosmarin, koriander, citronmeliss, basilika väntar bara på lavendel sen är örtkrukorna klara.
Jag har några stora blomkrukor kvar att fylla med dom fina hortensia som jag köpt. det blev 6 stora fina vita till bryggan 2 blåa till altanen och en i flera färger på stam.
Pallkragar på plats
Jag är så glad över min fina utsikt från mitt trädgårdsland
Denna ställning satt under fönstret när vi köpte huset och jag bestämde mig för att dölja den med hängande blommor.
Enligt Emma på Plantagen kommer lådan fyllas med just hängande blåa och vita blommor så hoppas på att dom växer snabbt bara.
Färgerna på stora altanen kommer gå i just i blått.
Till mitt cykelställ i trä kommer det komma en gammal rosa cykel med cykelkorg och blommor
På framsidan går allt i rosa och lila.
Nu ska vi ut och bekämpa maskrosor som ni ser att vi har gått om.
Hallonbuskar är satta och berdvid finns det smultron, rabarber, gräslök, dill och persilja.
Resten av örterna sitter i stora örtkrukor som står bredvid landet.
Sen ska landet ”ramas” in med dekorationsstenar.
På bryggan går färger i vitt och svart.
Det saknas fortfarande några blommor och det ska bättras på med vitfärgen, men snart klart.
Ha ha blev full i skratt när jag såg bilden på dina odlingslådor. Förstår nu vad du menar. Kul att ses ikväll
Annika