Emma
Jag har bytt frisyr
Jag har enligt mig själv gått och blivit nästan korthårig eller ja, jag vet att det är att ta i men jag har klippt av en bra bit på längderna. Några dagar innan jul var jag på “min” salong Paul Mitchell i Hammarby Sjöstad och med mig hade jag bästaste sällskapet. Jag hade nämligen med mig min vän Peter som just kommit hem ifrån Österrike där han opererats. Han har blivit såpass pigg att jag lyckades få äran att ha hans sällskap samtidigt som gymma Tess Niva fixade mitt hår.
Jag har gått till Paul Mitchells salong nu under snart 2 år och har faktiskt varit hos alla frisörer på salongen, jag går alltid därifrån supernöjd. Tack Linda på Instagram lindabildt, Rasha på Instagram rashapaulmitchell, Susanna (som för övrigt är en helt underbar människa) som bl.a. sköter Paul Mitchells Instagram paulmitchellsweden, Nadja och Tess för att ni alltid gör mina besök på salongen helt fantastiska.
Skillnaden denna gång var att jag gav Tess fria händer och visste att hon var sugen på att klippa lite i mitt hår som hon kallade “crazy catlady” hår eftersom att det blivit så extremt långt och slitet då jag slarvat med att besöka någon av frisörerna på ett bra tag.
Jag var inte sen att hänga på eftersom det är ju inget man vill bli förknippad med…. Crazy catlady! Resultatet ser du här nedan och som ni förstår så är jag galet nöjd.
Jag fullkomligt älskar mitt nya hår!
Kolla in tessnivas på Instagram om ni vill bli inspirerade