Vilken grej jag gjort idag, testade Heidi Penttilä vovve

Idag var det träningsdags

Vi tränar agility för Heidi Penttilä och henne har vi tränat för sedans första dagen som jag provade agility. Hon är absolut en av Sveriges mest framgångsrika tränare i agility. Dessutom är hon med i svenska landslaget i agility med flera av hennes hundar.

Idag hade jag och Molly en alldeles egen timma med Heidi i vanliga fall brukar vi vara två eller tre som delar på en timma. Det blir lite för jobbigt för hunden att springa en timma utan att vila, men med två eller tre stycken till så blir det en naturlig vila när någon annan kör med sin hund. Är du medberoende?

I helgen var jag dessutom på agilityläger, det var vårt första läger men kommer garanterat inte bli det sista. Så kul och extremt lärorikt.

Eftersom vi var själva idag så blev det en del prat och jag berättade även att jag numera står i kör för att skaffa mig en hund nummer två. På slutet av träningen frågade Heidi mig om jag ville testa en av hennes hundar.

Skräckblandad förtjusning, tackade jag ja

Men en skräckblandad förtjusning ville jag såklart det. Eftersom jag bara tränat med Heidi så har jag tagit efter många av hennes kommandon. Vilket betyder att hennes hund Vicky har i princip samma kommandon som min Molly. Så samtidigt som jag var livrädd att köra en av hennes hundar skulle det bli så spännande. Jag skulle få köra med en supersnabb hund som tränats av min tränare och lite större än Molly.

Vilken grej det var att testa Heidi Penttilä vovve!

Nu är jag mer peppad än någonsin för hund nummer två. För jäklar vad det gick, jag fick springa som aldrig förr, sååååå kul.

Jag står i kö för att förhoppningsvis få en tik i rasen Shetland Sheepdog och en färg som heter blue merle. En hund som jag tänkt att förutom att vara världens bästa familjemedlem, även skulle precis som Molly tränas och tävlas i både agility och rallylydnad.

Jag glömde fota hundarna idag på träningen så bjuder på en bild på Molly från en promenad i Hagaparken. Det är våran favoritpark i stan. Vill du läsa en blogg om bäst i test jämföra varor och tjänster?

Molly

 

Medberoende

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *