Vart tar tiden vägen?

Det är redan onsdag

Tiden går helt galet fort, det är redan onsdag. I måndags var jag på valpkurs och privatträning i rallylydnad med Molly. Vi debuterar i avancerad klass på söndag så behövde lite extra stöd inför det.

Igår jobbade jag ikapp med lite saker som jag inte hunnit med tidigare. Plus att jag gick igenom Må bra veckan som vi ska ha ute på Almåsa konferens och havsbad nästa vecka. På kvällen träffade jag Peter vi åt middag på Garage del Gusto och pratade ikapp med allt som hänt. Vi är såklart lika goda vänner som innan men vi ses ju lite för sällan, så det finns ju alltid en mängd saker att prata om.

Dagarna med hundarna

Idag är vädret skit men tänkte ändå tvinga ut hundarna på en långpromenad i eftermiddag. Båda vovvarna hatar regn, Molly lite mer än Bubbel. Ikväll har vi bokat tid hos en tjej som är specialist på pudelklippning och utställning. Så lilla bubbel ska piffas till och jag ska ställa tusen frågor om utställning. Vi kommer även börja med utställningsträning, jag tror det är om två veckor. Idag får det även bli inomhusträning med hundarna eftersom vädret är som det är.

Det är mycket hund just nu. Men att träna hund är skitkul. Sen är ju tanken att den lilla ska bli en liten agilitysuperstar…. Vi får se.
Molly är min superstar och jätteduktig på alla sporter vi håller på med, men hon kommer inte bli bäst på agility. Hon har större chans att lyckas bra i rallylydnad och freestyle.

Nu ska jag fortsätta med att finlira på Må bra veckan och sen göra lite adminsaker när det gäller företaget.

Molly

Bubbel

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *