Detta inlägg skrev jag innan vi åkte men det gick tydligen inte iväg så det kommer nu efter 12-slaget. Berättar hur det slutade imorgon:
Ja om det finns någon som vill vara lite skadeglad av att jag har 7 veckors semester så var det nu. För vi håller på att regna bort här på ön och jag sitter fortfarande i ett linne på balkongen med ett glas vin och funderar på vad vi ska göra. Jag som har förberett mig hela dagen för nyårsfirandet med ansiktsmasker, hårbehandlingar och annat viktigt.
Tanken var att vi skulle äta middag på stranden och sen bege oss till Nikki Beach där jag lyckats fixa biljetter (att jag alltid måste snacka med allt och alla, men ibland så lönar det sig ju tydligen och efter en stund hade jag biljetter i min hand)
Men som det ser ut nu så kan vi inte ens ta oss ner till Chaweng som ligger bara ett par minuter ifrån oss. Men vi väntar ut regnet (det regnar ju inte riktigt som hemma utan det öser ner kopiösa mängder vatten) vilket vi typ gjort i 3 timmar nu och kl är nu snart 8.
Ha ha kan ju bli så illa att baddräkten åker på och sen drar vi ner till Chaweng, eller än värre att jag får koka lite nudlar som finns här hemma och bjuda VB på. Oavsett kommer det bli ett nyår att minnas med en jag älskar.
GOTT NYTT ÅR ALLA!!!