Min juice cleanseresa med Juica
Jag satte spänt igång med min juice cleanse från Juica i onsdags morse kl 8 och startade efter schemat jag fått med i leveransen hem. Den gröna juicen var först på tur som genast blev en favvo. Kl 10 var det dags för den röda och till lunch kl 12 var det gul som gällde.
Dagen fortsatte men ytterligare 1 grön kl 15, 1 röd kl 18 och 1 gul kl 21.
Hur har det varit dessa dagar då? Många har frågat massor och vad jag förstår efter att ha googlat om det så är det väldigt individuellt hur man känner sig. För mig har det i alla fall varit följande:
Dag 1:
Spänd på nya utmaningar och dagen stötte inte på några egentliga problem. Kände mig lite hungrig på kvällen men inget som jag tyckte var jobbigt. Jag menar, kom igen det är 3 dagar jag sak juica det är ju inte for ever liksom. Med dessa ord i tankarna somnade jag som en stock, vilket jag inte gjort på evigheter.
Dagens utmaning blev bakningen som jag lyckats planera in och egentligen inte för att jag ville smaka utan för att det var galet lätt att glömma bort sig. Jag var flera gånger på väg att stoppa fingret med smet i munnen men hejdade mig i sista minuten varje gång. Istället fick Peter och Marie smaka av och jag blev genast kallad för feeder….
DAG 2 kommer om 20 minuter