Trafficking

Jag ringde polisen idag.

Jag rör mig ständigt i Stockholmsinnerstad och ser hemlösa varje dag. Jag hjälper till på mitt sätt när det gäller Sthlms hemlösa iform av att jag köper deras tidning Situation Stockholm alldeles för ofta och att jag skänker bl.a. kläder, skor och filtar till en organisation som heter ”Ny gemenskap” som jobbar för hemlösa.

Men nu till varför jag ringde polisen idag. Det har sen ett bra tag tillbaka dykt upp tiggare i stan som inte tillhör ”våra” hemlösa utan det är helt uppenbart att det handlar om trafficking. Oftast hittar vi dessa stackars människor på Kungsgatan, Hamngatan och Drotninggatan. Dom har alla samma typ av kryckor om dom ens är kapabla att stå själva, vissa sitter nerkissade på bara backen och kan inte röra sig. Dom är undernärda och har en blick jag inte ens orkar möta längre.

Jag mår iaf så sjukt dåligt över dessa människor och känner mig totalt hjälplös. Det är ingen mening med att ge pengar eftersom det främjar brottsligheten som ligger bakom denna människohandel.

Att jag ringde polisen var för att jag ville veta om jag kan göra något, kolla vad polisen gör, hur utbrett det är i Sverige och om man kan hjälpa dessa människor som hamnat där dom hamnat.

Jag fick prata med en super trevlig kille som gav mig lite svar på mina frågor men fick ett namn på en person som jag kan kontakta på dagtid där jag kan få reda på resten av det jag vill veta.

Jag vet att detta problem tagits upp i media iaf vid något eller några tillfällen, men varför kan inte någon som har mycket makt när det gäller media ta upp detta, så vi blir med medvetna om vad som händer mitt framför våra ögon.

Eller kan inte bara något stort, starkt och tufft gäng ge dom som organiserar detta i Sverige en riktig omgång. Ja, ja jag vet att det inte gör någon nytta men vad f-n dom jä-larna är inte värda vatten.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *