Hyr ut din bil, tjäna pengar
Jag sitter ju ofta och surfar runt på olika saker och gillar ju att tipsa er om allt från himmel och jord.
Jag reser väldigt mycket och eftersom jag bor i stan är det alltid problem med parkering när jag är bortrest. Jag har boendeparkering så det är inte problemet utan problemet är att alla gator alltid har städgata någon dag i veckan vilket betyder att bilen måste flyttas, vilket är svårt när man är borta.
Lösningen då?
Ja man kan försöka hitta någon som bor utanför stan där man kan ställa bilen eller så hyr man tydligen ut bilen. Det finn en sajt som heter GoMore där man kan lägga ut sin bil för uthyrning, precis som det finns sajter för att hyra ut sitt hem eller sommarställe. Jag tänkte testa det.
Idag hinner jag inte registrera min bil men ska kolla upp det och tänkte ta det steg för steg för er med. Kollade in sidan och det ser inte speciellt svårt ut sen läste jag att dom som vill hyra måste vara registrerade också vilket gör det hela säkert och bra. Förklarar mer sen om det.
Jag tycker i all fall att det verkar vara ett bra sätt att tjäna pengar på sin bil när man själv inte behöver den.
Vill du hyra ut din bil eller kanske hyra bil nu i julstressen när klappar ska handlas och släkten ska ha besök kan du kolla in sajten HÄR
Min bil är världens bästa citybil, jag älskar den!
Liten smidig och enkel att parkera, vem vill inte ha en sån bil?
Tro det eller ej så är den 4 sitsig eller så fäller du sätena så har du faktiskt mer lastutrymme än man kan tro, fråga Marie hon vet hur mycket den rymmer när vi ska ha events.
Toyota IQ