Nyhetsprovning

Footsteps

Kommer ni ihåg att jag skrev om en nyhet som kommit till Systemet? Det var iallafall det röda vinet Footsteps som nu finns i samtliga Systembolagets butiker.

Häromdagen var jag iallafall på en provning av Footsteps på restaurang Pocket där vi fick äta burgare från Burger & Lobster. Restaurangerna ligger vägg i vägg och båda ägs av Pontus Frithiof som också fanns på plats för att berätta om den fantastiskt goda burgaren vi fick äta.

Vinet är en bärig cabernet sauvignon, direkt från Kaliforniens sol och faktiskt det enda cabernet sauvignon som finns på box. Designen på boxen är inspirerad av “surfers lifestyle” i San Fransisco med Golden Gate i bakgrunden. Jag själv älskar boxen både designen på boxen och vinet.

Vinet är enligt mig enkelt men smakrikt utan att bli tungt och kraftigt. Passade superbra till en hamburgare men är också ett vin jag skulle kunna dricka bara som det är om jag är sugen på ett glas rött.

Vi fick även smaka deras dessertvin Samos (köp det) som jag fullständigt älskade och till det serverades en äppelpaj med vaniljsås som var galet god.

IMG_5082

Burgare & Footsteps

IMG_5086

Lisa från Oenoforos presenterade vinet för alla gäster, min “bordsdam” var supertrevlig tjej från Elle vin & mat

IMG_5079

Grekiska dessertvinet Samos och äppelpajen

IMG_5094

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *