Hundliv

Första starten med laget

Tävla lag i agility

I helgen tävlade jag och Molly för första gången lag i agility. Vi har gått ihop med 4 st XS hundar och bildat ett lag, lag Pytt-Eliten. I lag tävlar XS och S tillsammans och man tävlar alla mot alla. Dvs att oavsett om det är ett SM ekipage/lag så tävlar man mot nybörjare.

Det är verkligen speciellt att tävla lag och jag hade fixat knallrosa kompressionsstrumpor till oss alla så att det skulle synas att vi hörde ihop. Det är härlig gemenskap på lagtävlingar.

Vi gick i mål i alla tre klasserna och i sista klassen tog vi en 3:e placering med ett SM lag som 1:a. Bra jobbat gänget. Snart drar vi till Kumla och sen Karlskoga och tävlar.

Jag har dessutom tryckt upp några kläder med mitt och Mollys namn nu när vi tävlar så mycket.

Igår var vi även och tävlade Rallylydnad i Kungsör. Det blev ingen prispalls placering denna gång, även om omdömena från domarna var bra. Molly tyckte att hon skulle ligga istället för att sitta vilket kostade oss för mycket poäng.

Domaren:
“Så ska rallylydnad se ut. Dagens charmigaste hund”

Vårt sämsta resultat någonsin på en tävling tack vare att Molly ville ligga istället för att sitta. Tror på riktigt att hon var trött, för ligga är absolut ingen favorit i vanliga fall. Det var en kvällstävling och vi hade tävlat agility dagen innan, så fullt försåtligt om hon var trött. Idag har hon vilodag.

Nu är det tävlingsvila till den 11 mars när det är tre hoppklasser i Bollnäs. Men vi har lite träningar inbokade fram  tills dess och vardagsträna gör vi i princip varje dag.