Direktsändning av premiären i Let’s Dance
Igår var det direktsändning
Vi var på premiären av Let’s Dance igår. Det var kul och perfekt att det är direktsändning då slipper man alla omtagningar och själva inspelningen går ju snabbt.
Tyvärr hade dom ett helt kasst system att komma in vilket betydde att vi stod i kö i säkert 1,5 timma. Dom skulle hitta alla gäster på listor för att sen för hand skriva plats och avdelning på biljetterna. Allt var extremt snurrigt och icke fungerande. När vi väl kom in, hann vi nästan inte hämta vårt vi i baren fören vi var tvungna att gå in i studion.
Sponsorerna var det inte ens en tanke på att vi skulle hinna besöka. Hade jag varit hade jag blivit skapligt irriterad på planeringen. Detta eftersom jag inte fick tid med alla gäster pga av att insläppet inte funkade som det skulle.
Bra och ett stort plus var att i ena reklampausen så kom dom in med vin till alla gäster. För vi satt ändå på plats i 3 timmar så ett glas vin var inte helt fel.
Tack Mita, Maria och Margareta för trevligt sällskap
Jag träffade på flera som jag känner bland annat deltagare från förra årets Let´s Dance. Även min gamla vän Tobias som varit proffsdansare i massa år var på plats. Vi var inte kvar och minglade med alla efter sändningen eftersom vi hade lite bråttom därifrån. Men i det stora hela var det kul. Men om det var mitt företag som skulle organisera det runt omkring skulle det se lite annorlunda ut.
Jag tog några danssteg på dansgolvet
För att ta sig till våra platser var vi tvungna att ta oss över dansgolvet. Givetsvis passade jag på att ta några danssteg, så jag har ju nästan varit med i Let´s Dance.
Som ni förstår var det inte läge att springa på toaletten efter att man satt sig. Det skulle se lite märkligt ut om jag kom springandes över dansgolvet när Kristin gjorde sin fantastiska dans eller när David drar några av sina skämt mitt i sändningen.