Mitt resesällskap

Alltid på resan

När jag reser vill slippa släpa på full size produkter utan jag vill ta med mig skar som jag kan slänga efter hand dom tar slut på resan. Självklart har jag några favoriter.

Reserols fantastiska serum är ett av mina favoriter. Deras serum skyddar huden på djupet. Detta för att serumet innehåller Resistem som är stamceller från en växt som heter Globularia Cordifolia. Dessa stamceller tillsammans med en rad andra ingredienser ger din hy en fantastisk lyster och bromsar hudens åldrande. Jag älskar deras serum.

Förpackningen är små brytampuller som gör att serumet alltid är nyöppnat och opåverkat av miljön runt omkring. För mig räcker en ampull två gånger, dvs morgon och kväll. Perfekt! Såg att dom hade bra priser på Lyko just nu på Reserols alla produkter, kika in det dom har flera grymma saker.

Jag träffade Reserol på Sthlm Beauty Week och ska nu även testa deras Overnight Moisture Mask och är den som deras serum kommer den vara given både på resan och hemma.

Sen har jag alltid med mig småförpackningar från Paul Mitchell. Viktigaste av allt är torrschampo och spray sen givetvis schampo och någon inpackning/balsam. Just nu är favoriten Awapuhi. På resan använder jag detta schampo som är fukt och färgbevarande vilket är perfekt när man sliter på håret med sol, bad och piffiga utekvällar. Schampot innehåller även keratinprotein som återuppbygger och reparerar ditt hår.

Awapuhi Keratin Intensive Treatment ger massvis med fukt, reparerar håret på djupet plus att den skyddar mot skador. Produkten är en högkoncenterad keratin- och proteinsammansättning. På Bangerhead hittar du en massa produkter från Paul Mitchell. Gå in och kolla du kanske hittar dina egna favoriter.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *