Sista kvällen i Miami
Efter shoppingen lämnade vi av allt på hotellet och tog en UBER till Wynwood. Är man i USA ska man alltid åka UBER istället för vanlig taxi, tycker jag iallafall. Det är säkert, betalning via appen och bra chaufförer.
Wynwood är ett gammalt industriområde som nu omvandlats till ett nöjesområde fyllt med restauranger, nattklubbar och mikrobryggerier. Coola takterrasser och skön atmosfär fyllde området. Nu var vi där på en söndag och efter att ha frågat lite så är det en väldigt lugn dag. Nästa gång jag kommer till Miami så blir det ett besök på en annan dag.
Men det som utmärker Wynwood är alla målningar av konstnärer på väggarna och det finns inte i princip ett enda hus som inte har en färgglad fasad.