Packar

Dagarna är ju inte så spännande just denna helg då den består av att packa och köra saker. Det tar lite tid att flytta med min bil då den är en liten peugeot cab men får låna en större bil med dragkrock på söndag. Helt otroligt vad svårt det var att få tag i en bil med dragkrock, det hade ju alla när jag bodde på landet och tävlade i hästhoppning, man antar att bor man i Sthlm så är väl behovet inte lika stort 😉

PT träning

Jag har ju i 4,5 år kört i genomsnitt 25 träningsklasser i veckan. Men bestämde mig för ett tag sen att sluta instruera 1 dec och bara köra Personlig Träning. Jag kommer att ha kvar 3 av mina klasser till mitten av dec det är en dansaerobic, pump och en boxningsklass. Sen kommer jag bara att ge allt som PT på Balance.

Vad är Personlig Träning?

Jag som Personliga Tränare hjälper Dig bl.a. att:

  • Få ut så mycket av din träning på den tiden du vill lägga ner
  • Planera din träning
  • Uppnå dina uppsatta mål
  • Hjälper dig att få en ökad kunskap om träning, kost och hälsa
  • Stötta dig när det känns motigt och få dig att finna glädjen i träningen
  • Utföra ev tester tex styrka, spänst, flex, uthållighet, blodtryck, kroppsammamnsättning
  • Vi har ett special test på Balance som tar fram din fysiologiska ålder
  • Jag har koll på din träning och du behöver bara infinna dig på gymet
  • Jag ger dig nya övningar och idéer
  • Rörlighetsträning
  • Idrottsanpassad träning (tex golf, skidor och tennis)
  • Utomhusaktiviteter
  • Funktionell träning
  • Bättre hållning

På Balance finns också fördelar så som att du kan få kläder och handuk på plats. I duschen finns aloe vera tvål. Goldwell har sin produkter i omklädningsrummen (shampo, balsam, skum och spray) Dessutom kan du få tillgång till ett eget skåp. Detta betyder ju att du slipper släpa på träningsväskan var eviga dag.

Med en personlig tränare har du chansen att få personlig experthjälp med att lösa de problem du har, kanske vill du komma i ditt livs form eller få mer energi och må bättre, kanske båda?

Flytta

Äntligen så har jag hittat stället vi ska flytta till. Har ju bott hemma hos Lina i väntan på att det “rätta” stället skulle dyka upp och det har det gjort nu(trivs super bra hemma hos Lina men det är lite för trångt för oss alla tre). Var där idag och mätte och fixade, vi kommer att flytta hem till Karin Blix som har en jätte städa lägenhet. Det bästa av allt är att den ligger på samma gata som gymet mao mitt i stan, ska bara be Karin som jobbar bl.a. med ekonomi hålla i mitt visakort så jag inte springer på stan och shoppar vareviga dag. Karin jobbar också med Anna Skipper, ni vet “du är vad du äter” Anna, det tycker jag är kul då det ligger mig varmt om hjärtat.

Träffade förresten på Alex på gymet idag igen, berättade då för honom att jag lärt mig kassa och data systemet så jag kan ha sten koll på när han är här eller inte. På det sättet kan jag ju skicka ett sms om jag skulle tycka att det är för lång tid mellan gångerna, lite press får jag sätta på honom, eller hur? Vill du ha hjälp med att städa så kan du vända dig till Miljövänlig städning på kontor & företag i Stockholm Städsällskapet (stadsallskapet.se)

Nypt i rumpan

Nypt i rumpan av en kund………. Nej, det var inte så utan det var Fredrika som varit och haft ett spinningpass på gymet. Men jag trodde först att det var min kund och vart väldigt ställd tills jag fick syn på den skyldige.

Sitter nu och får i mig lite näring idag iform av kycling, grönsaker och ris starkt och väldigt gott. Ska strax ge mig ut i gymet igen där jag ska fortsätta att testa dom nya maskinerna vi fått. Vi har fått helt nya Star trec maskiner till det ena gymet.

Mina kollegor tycker att jag ska skriva om dom i mín blogg och som dom vill här kommer ett inlägg om min kära kollega Thomas Skoglund, en grym kille men när han kommer in och berättar att han gått i skolan hela dan. tränat själv och sen haft en kettlebellsklass på det och sen utan att duscha slänger på sig dom vanliga kläderna och ska åka iväg. Samtidigt som han säger att jag borde skriva om honom i bloggen så får han skylla sig själv att det blir det jag nämner 🙂 Men jag lovar Thomas att jag ska skriva något snällare om du ger mig lite schyssta tips om kettlebellsträning.

 

Kettlebells

Kettle Bells Image

 

Erwik

Alex Erwik var på Balance idag, vart lite impad han stod på löpbandet och var grymt svettig. Han hade då sprungit i nästan 50 min och hade 10 kvar, grymt! Skule ha bokat in en PT timme med honom hade jag tänkt men jag var stressad hem och hittade honom inte när jag skulle åka utan vi får göra det vid ett annat tillfälle. Sprang också på Katarina Sparring på gymet henne har jag också varit på lite då och då när jag träffat henne. Så jag är nöjd när jag ser fler och fler som jag vet har kort på gymet. (bara en kvar och du vet vem du är *ler)

Nu har jag kommit hem efter en lång dag på gymet. Hade en ganska lång rast idag på nästan 2 timmar och har börjat inse problemet med att jobba i stan det är väldigt lätt att slinka ut på stan idag blev det en ny blus och lite smink (dessutom kommer jag ju snart att bo granne med gymet, ännu värre)

Lägger in den snyggast bilden jag har på mig och Katarina. Med på bilden är också Jens Assarsson, Hanna Zingmark och Sandra Gjelset

Livet

Senare än vad jag trodde och dessutom fick jag äta lunchen i bilen påväg till min boxningsklass, lunchen bestod av kycklingsallad,lite fetaost, grönsaker, dijonsenap och extra mycket lök.

Nu är det TV kväll med Izabella med DHW samtidigt som jag springer fram och tillbaka till tvättstugan. Just nu så påminner DHW mig om att livet är kort och man bör göra så mycket man kan av det, så håller vi inte på med det så är det bara att sätta fart.

Bara du själv kan välja håll

Mellis

Det blir en sen lunch för mig idag (ca 14.30) så jag passar på att äta ett extra mellanmål iform av en bit grovt bröd (skulle gärna haft lite kalkon på den men tyvärr var den slut och springa och köpa ny hinner jag inte med nu) och en Brämhults smoothie med blåbär och hallon. Den är super god och det bästa är att den bara innehåller frukt och inget annat, me like!

Klokt

Hade tänkt att jag skulle skriva något klokt men fick plötsligt lite idétorka, hur jag nu kunde få det 😉 Men jag går i tankarna att göra någon typ av lista på fettförbränningsknep oavsett om dom är stora eller små och om dom hjälper mycket eller lite mindre men ändå har nån typ av funktion när det gäller förbränning. Kan nog göra en lista på iaf en 60 olika saker, men ska jag då skriva 1 om dagen eller kanske 5 på en gång 1 dag i veckan? Vad tycker ni?

Vet att jag har lite glapp mellan kunderna imorgon så jag ska påbörja skriva redan då. Men nu är det lätt hög tid för sängen, så till er alla sov ritigt gott och kom ihåg att den tid ni inte lägger ner på träning kommer ni senare lägga ner på sjukdom….!

Vintersporter

Jag hatar att frysa och tycker inte speciellt mycket om vintern, fick jag välja så skulle det vara vinter i dec mån från 1:a till sista och sen var det över, snöa får det göra på kvällarna när man inte har bråttom och blåsa är förbjudet. Men eftersom vi bor i Sverige som jag förövrigt älskar så är det bara att acceptera läget och göra det bästa av det.

Så jag hoppas att snön iaf håller i sig till helgen hörde att det skulle bli plus grader nästa vecka. För bara man klär på sig ordentligt och inte är stressad så kan det vara mysigt att vara ute i snön och det finns en massa olika vintersporter. Ja har provat en del olika så som hockey, ringett, hastighets- långfärds och vanliga skriskor, längskidor, slalom, bräda, telemark och kälkhockey. Sen har jag badat eller igentligen simmat isvak det var en schysst adrenalinkick. Har du förslag på nån vintersport jag ska prova i år så berätta gärna.

Gröna lund

Klädda till max begav vi oss till Johan Petrés event på Gröna lund. Det var kallt men vi höll oss kvar i drygt 1,5 timma och med julkänsla i kroppen och ett antal åkta karuseller så skruvade vi  värmen på max i bilen och styrde hem mot Bromma.

Det var gott om kända ansikten på Grönan idag, inget som i vanliga fall imponerar på min dotter särskilt mycket men när hon fick chansen att bli fottade med Idol gänget (och då speciellt Johan) så ver hennes dag gjord. Dom hade sällskap av Mia Stalin som jobbar med Idol. Mia lärde jag känna under Farmen tiden och hon var en lätt en av dom bästa reportnarna, så det var grymt kul att stöta på henne.

Izabella med Idol Kevin, Johan, Robin och Alice