Veckans träning

Så ser det ut

Jag har börjat vara mer seriös i min träning med hundarna. Vilket innebär att jag antecknar mycket mer exakt vad det är jag ska träna på och under vilka veckor jag har fokus på olika saker. Har insett att det är för mycket att hålla reda på i huvudet med båda hundarna.

Molly är det mest fokus på freestylen men repeterar rallylydnad så vi kan starta det när det väl är dags igen för tävlingar. Sen har vi en annan sak som vi planerar men mer om det om det blir nåt av det.

Bubbel är det ju hårdsatsning på agilityn och hon kan saker som banorna på SM skulle erbjuda. Sen är det min handling som jag måste jobba extra mycket med. Sen kämpar vi på med kontaktfältsträning och nya kommandon från TopTeam Sweden lägret som vi var på förra helgen.
Dessutom håller vi på att sätta ihop ett klass 1 freestyleprogram och sen kör vi lite rallylydnad också även om agilityn är fokus.

Bubbel är ju faktiskt inte ens 2 år än och jag är så impad av henne

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *