Uppvaktad i fängelset

Väntar utanför gallret

I söndags var det dags att ta oss till Vingåker för att tillbringa flera timmar i träningslokalen. Vi skulle träna för Lizette Olausson som vann Talang 2020 med sin hund Lotus.

Vi plöjde igenom freestyleprogram. Det bollades idéer och pratades musiktolkning. Det ska skapas ett nytt program och denna gången ska det göra ordentligt. Det får helt enkelt ta den tiden det behövs. Har ingen aning om när vi kan vara klara för att göra våra satsning i klass 3.

Det känns otroligt peppande och jag ser fram emot att sätta ihop och lära oss en massa nya trick. Molly ska bl.a. lära sig att läsa……..

Här uppvaktar Molly Lotus utan för finkan

Hur fina är inte dessa då?

Jag älskar att matcha

Jag måste nog erkänna att jag kanske har lite för mycket saker till mina hundar än vad som egentligen behövs. Men jag älskar att kunna välja och vraka bland täcken, hundväskor, koppel, halsband och hundselar. Så nu är det så.

Helt efter dina önskemål

Här är senaste från Dog Challenge. Ida som driver sajten gör en massa fina halsband, selar och koppel. Där du kan välja modell, spännen, färger och text. Hon massproducerar inte utan syr helt enkelt upp helt efter dina önskningar. Komma in mer HÄR om du blir nyfiken.

Såg även att hon gör saker till käpphästar och som jag har förstått det på syrrans dotter så är det superhett bland barn. Detta även fast hon har en helt egen riktigt ponny.

Molly & Bubbel

Som vi längtar att göra det på riktigt

Snart får vi göra det

Det har ju varit en massa olika onlinetävlingar under pandemin och jag har varit med på några av dom med både Molly och Bubbel. Men låååång ifrån alla, utan mer några stycken utvalda. Men inga agilitytävlingar förutom “SM för alla” som var förra året där fick Molly vara med Bubbel var för ung.

Båda har även varit med i några freestyletävlingar och senast så vann Molly ena klassen på Svenska Coronamästerskapen.

Men nu såhär innan dom officiella tävlingarna nu öppnar upp hoppade jag på två agilitytävlingar med Bubbel. Mushuhoppet som är en cup och jag skrev tidigare att hon tog hem segern i första klassen. Hon kom sen 5:a i andra klassen och det räckte till en total 3:e plats bland 66 starter

SÅ GRYM HON ÄR LILLA BUBBEL

Hon har ju faktiskt inte ens debuterat officiellt ännu, men snart får hon göra det, i sommar hoppas vi. Jag ser så fram emot att se hur långt denna lilla Bubbla kan komma.

Sen har vi en blåbärstävling som är online som vi är med i och där kommer resultaten nästa vecka.

Mollys vinst i SCM

Bubbels hopplopp

Bubbels agilitylopp

Vilken spontanare

Älskar spontana infall

Igår tog vi en runda med hundarna och stannade till på Portal för lite mat och på Garage del Gusto för ett glas vin. Lagom när vi kommit hem ringde Johannes och frågade om vi skulle se Eurovision och det skulle vi såklart. Så typ 20 minuter senare hade vi sällskap och av Bea och Johannes.

Vi tillsammans skulle heja fram våra favoriter i tävlingen och tro mig det var inte Italien. Men men vad gör väl det när man har trevligt sällskap. Tack för igår kväll och vi ses nästa vecka.

Vilken träningsform testade jag på denna vecka?

Kul med nytt

Jag vill ju gärna testa nya träningsformer och det gjorde jag igår. Jag testade EMS, har ni gjort det? Vad är EMS kanske du undrar då.

EMS står för Electro Muscle Stimulation och är en träningsform där du aktiverar upp till 90% av kroppens muskulatur samtidigt. Träningen tar endast 20 minuter. Eftersom det inte behövs en massa tunga vikter är EMS även skonsamt för leder och ligament. EMS är även smärtlindrande och all träning anpassas efter dina behov oavsett vem du är. 

Jag tyckte det var kul, jobbigt och ett annorlunda inslag och den kommer ingå som ett inslag i min andra träning jag håller på med. Så kul att testa nytt.

Tack EMS Sverige för guidningen i träningen och vi ses om en vecka

Ursäkta mig men hur bra är inte Bubbel

Min lilla agilitystjärna

Vi deltar just nu i en onlinetävling Mushuhoppet. Första deltävlingen har varit och av 66 ekipage i min klass gick Bubbel och vann, hur bra är hon inte?

Denna vecka ska vi få till agilityloppet och skicka in, sen är båda deltävlingarna klara och ett cupresultat kommer räknas ihop.

Tusen tack för att jag slipper

Även om det regnar så slipper jag bli blöt

Nu har ju utomhus säsongen med agilityträningen dragit igång. För det är fortfarande bara träning och inga tävlingar har dragit igång än. Eller jo, det finns lite onlinetävlingar. Just nu är vi med i Mushuhoppet och la in vår första film på hopploppet idag, nästa vecka är det dags för agilityloppet.

Skillnaden på klasserna är att i ett hopplopp är det hopphinder (hinder, oxer, mur, långhopp och däcket), tunnlar och slalom. Medans i agilityloppen är även dom så kallade kontaktsfältshinderna även med som är A-hinder, balansbom och gungan.

Bästa skorna

Men det jag slipper numera är ju att bli blöt om fötterna eftersom jag lyckats att hitta världens bästa agilityskor. Nämligen Rover från Icebug dom är så sjukt bra. Håller fötterna torra trots blött gräs, som igår när jag körde. Sen slipper jag halka i gräset eftersom dom har perfekt fäste att dom dessutom är sköna och känns snabba gör ju inte saken sämre.

Första tävlingsloppet för onlinetävlingen

Asså wow wow wow

Hur kan inte alla ha en sådan?

Jag kanske har världens snyggaste bajspåshållare. Hur kan inte alla hundägare ha en sån? Jag har köpt den på Luxurydog.shop

Koden Molly10 ger er 10%

Där köper jag ju nästan allt till mina hundar. Jag älskar att det är lite ovanliga saker men samtidigt funktionella och skitsnygga. Saker som inte alla andra har, det tycker jag är kul. Så klicka nu inte hem en sån bajspåshållare eftersom jag vill vara ensam om att ha den 😉

Använder ni koden Molly10 så får ni 10% på hela sortimentet med undantag på hundbäddar. Bra va?

Comfort och utseende är vad vi söker när vi tränar

Comfort och utseende

Sedan 10-15 år tillbaka så har man kunnat se en uppsving i intresset att träna. Viljan att träna för att uppnå ett mål har förstås funnits mycket längre än så för träning har varit viktigt för hälsans skull sedan tidigt 1900-tal. Men idag ser man fler anledningar till att vilja träna. Den stora träningsboomen måste man ju ändå erkänna kom på 80-talet, när gympa och aerobics blev populärt och diverse profiler blev kända av att studsa fram i tv rutan.

Under 90-talet så blev det mer “vanligt” att besöka gymmet, även om man inte var tyngdlyftare eller redan supertränad. Men under 2000 och nutid så skiftades också skönhetsidealet från “smal” till vältränad. Nu skulle inte bara fettmassan ner utan muskeltonus skulle upp. Definierade muskler blev målet för många kvinnor när det tidigare var vanligare som mål hos män.

Sociala medier influerar på nutidens trender   

Med hjälp av sociala medier har man sett hur fler och fler sällar sig till träningstrenden med fokus på att bygga muskler likaväl som att gå ner i vikt eller att helt enkelt bli mer hälsosam. Tillsammans med att idealet på att få mer tränade armar, rygg och vader så är det också en kroppsdel som fått mer fokus. Gluteus Maximus.

Om det är klanen Kardashian, hiphopen eller om det är de “allmänna vindarna” som skapat intresset för större bakdel, det vette gudarna. Troligtvis en kombination. Idag så är squats i olika variationer bland de vanligaste övningarna och persiko-emojin den mest använda i samband med tränings-posts på Instagram.

Stil kan nu vara likvärdigt med comfort

Med detta enorma träningsintresse (reellt eller för syns skull)  så har även intresset för snygga och bekväma träningskläder vuxit. Det måste ju finnas fler sajter för träningskläder än något annat idag. En positiv sak med utvecklingen av varumärken för träningskläder är man nu kan hitta kläder som faktiskt är funktionella. Bra träningstights med hög midja är något som vi länge fick se långt efter, speciellt vi som hade lite extra häng i magen.

Idag kan vi glömma det lilla (eller stora) putet på magen när vi vet att vi har en byxlinning som håller in den, och på så sätt fokusera det man är där för – att träna. Sedan får man hoppas att det är det hälsosamma idealet som får vinna och att det aldrig mer återgår till att vara underviktig a la Kate Moss på 90-talet.

Ett grattis till

Det haglar ut grattis

Men nu är det inte en vinst som ska grattas i den bemärkelsen utan en annan typ av lycka. Det är nämligen min guddotters födelsedag idag och det firade vi redan i fredags när vi åt lunch, fikade och tog en promenad tillsammans. Grattis fina Isabelle på födelsedagen.

Hipp hipp hurra

Molly och Isabelle
jag ska lära henne allt om hundar

Molly trivdes bra i vagnen med sin kompis

Mamma Linda och min uberhärliga kompis
Love U

Vi hämtade storasyster Emma på förskolan

Då blev det trångt i vagnen
men finns det hjärterum … ja ni vet