Som vi längtar att göra det på riktigt

Snart får vi göra det

Det har ju varit en massa olika onlinetävlingar under pandemin och jag har varit med på några av dom med både Molly och Bubbel. Men låååång ifrån alla, utan mer några stycken utvalda. Men inga agilitytävlingar förutom “SM för alla” som var förra året där fick Molly vara med Bubbel var för ung.

Båda har även varit med i några freestyletävlingar och senast så vann Molly ena klassen på Svenska Coronamästerskapen.

Men nu såhär innan dom officiella tävlingarna nu öppnar upp hoppade jag på två agilitytävlingar med Bubbel. Mushuhoppet som är en cup och jag skrev tidigare att hon tog hem segern i första klassen. Hon kom sen 5:a i andra klassen och det räckte till en total 3:e plats bland 66 starter

SÅ GRYM HON ÄR LILLA BUBBEL

Hon har ju faktiskt inte ens debuterat officiellt ännu, men snart får hon göra det, i sommar hoppas vi. Jag ser så fram emot att se hur långt denna lilla Bubbla kan komma.

Sen har vi en blåbärstävling som är online som vi är med i och där kommer resultaten nästa vecka.

Mollys vinst i SCM

Bubbels hopplopp

Bubbels agilitylopp

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *