Vilket äventyr det var, tänk att jag fått göra mitt första SM

Vårt allra första

Mollys lilla lag lyckades ju kvala till lag SM i agility innan pandemin slog ut. Förra helgen var det äntligen dags. Efter 1,5 års väntan.

Det var mitt och hundarnas allra första SM, jag menar jag har ju inte hållit på så länge med sporten.

Vi tog oss iallafall till Gotland och Visby där tävlingarna skulle hållas bara 20 minuter från vårt hotell. Jag delade rum med Helena som tävlar med Noppe i samma lag. På ett annat hotell hade vi vår tredje medlem Maria med lilla Malte. Vår fjärde medlem hade tyvärr pensionerat sin hund under pandemin så Bubbel fick ta hennes plats. Bubbel är dock alldeles för oerfaren och diskade sig i båda loppen. Men hon hade ju faktiskt vid tillfället bara gjort sex stycken tävlingar.

Hur gick det då?

Vi tog oss igenom hopploppet och var med i finalen och slogs om medaljer. Tyvärr trillade vi på målsnöret. Men i slutänden var det bara ett enda lag som klarade sig och tog guld. Alla andra 15 lag tog sig inte i mål på finalbanan. Det var en svår bana som ni kanske förstår….

Molly klarade båda banorna

Hon är inte den snabbaste men hon är fasiken grym på att ta sig igenom alla olika banor så hon är en fantastisk hund att ha med i ett lag då men vet att hon kommer igenom alla olika banor.

Nu satsar vi på nya SM

Det var en sjukt kul erfarenhet och vi får se vad som händer med vårt lag. Om vi fortsätter eller hittar på nåt annat. Men det var definitivt inte sista gången jag och hundarna tävlade SM. Jag hoppas verkligen att Bubbel och jag kommer kvala till individuella SM i framtiden. Även om vi behöver lite mer erfarenhet innan det kommer hända. Hon är ju trots allt bara 2 år.

Molly

Bubbel

Molly

Jag har inte haft en lugn stund

Jag har senaste veckan:

Varit på Gotland och tävlat SM i lag agility

Hälsat på Syrran i deras nya hus i Jörvsö

Jobbat med Molly på inspelning

Tävlat Bubbel i både rallylydnad och agility

Spelat padel med goda vänner

Varit på invigning

och haft hundkurser

Japp, jag har haft att göra och inte blir det mindre dom närmsta dagarna heller. Utan det är fullt ös och sen är det dags att åka. Jag ska ju till Spanien igen och dottern kommer hit och bor i lägenheten. Så vi går om varandra igen. Men hon var med mig upp till syrran så vi fick hänga ett tag ihop där.

Jag ska uppdatera bloggen mer från allt snart. Bilden med hundarna är från stranden på Gotland

Promenad hos syrran

Snart är jag tillbaka

Sol och värme

Snart är jag tillbaka i vårt andra hem i Spanien. Det ska bli skönt att komma tillbaka till sol, värme och vänner. På nåt sätt är det mycket mer lättsamt därnere och jag gillar det.

Min stora nackdel är såklart träningsmöjligheterna med hundarna. Speciellt agilityn dom andra sporterna har jag saker till så jag kan träna relativt bra men inte agilityn. Det suger, men jag ska nu när det blir lite svalare åka till ett ställe och träna Men det ligger två timmar bort. Så därför måste det vara lite svalare så vovvarna orkar. Lite surt att åka fyra timmar tur och retur för att träna 10 min om det är för varmt.

Jobba med hundar och event i Spanien

Denna gång kommer jag jobba både med hundarna och sen med event. Det ska bli kul att komma tillbaka lite till eventvärlden igen. Det var ett tag sedan EMevent var igång. Ja eller vi var igång innan pandemin men nu har det varit helt stopp och då får man väl göra det i Spanien istället.

Jag få räven  träffa massa vänner igen, det ser jag fram emot så mycket!

Här hänger vi på lokala spanska tapasstället bara ett stenkast ifrån oss. Bara att sätta sig sen kommer maten in på löpande band

Alltid hade det retat någon

Men det går inte

Hade det inte varit så att man inte får tävla i vissa sporter när hunden är färgad hade jag lätt kunnat göra nåt liknande på Molly. Alltid skulle det ju ha retat någon.

Det är speciell hundfärg så det är ingen fara att den skulle innehålla nåt som inte passar på våra fyrbenta vänner. Men som sagts så funkar det inte eftersom vi tävlar. Men hur sött hade det inte varit. Jag hade givetvis färgat så vi hade matchat varandra.

Denna passar bra på mig just nu

japp, det är jag

Även om min dotter inte bor hemma så stämmer denna in ganska bra på mig just nu. Det är otroligt mycket agility, träningar och inspelningar just nu. Å, jäklar vad kul det är 😛

Vi laddar inför Svenska Mästerskapen

Svenska mästerskapen i agility och vi är med

Imorgon kickar det igång nämligen Svenska Mästerskapen i agility för lag. Mollys lag Pytt-Eliten lyckades kvala in till SM innan pandemin kom och vi fick behålla våra kvalpoäng. Vilket betyder att på lördag åker vi till Gotland för att köra.

Fredagen så invigs tävlingarna och alla medium lag kommer tävla, på lördagen är det largehundar och vi med våra smallhundar tävlar på söndag.

Bubbel åkte med på ett bananskal

Man är fyra stycken i ett lag och vi har alltid varit fyra extra smallhundar vilket betyder att vi alltid varit det minsta laget. Men nu har en av våra lagmedelmmar hunnit pensionera sig under pandemin vilket innebar att Bubbel också fick hoppa in.

Hon passar inte riktigt där än eftersom hon precis debuterat i den lättaste klassen i agility. Men det är ju alltid bättre att åka med ett fullt lag än att bara var tre stycken. Så nu fick hon hoppa in och vi ska göra vårt bästa att hon ska ta sig igenom banan.

Klart man måste ha lite SM attiraljer när man ska åka dit

Bubbel har en Burberry fluga från Luxurydog.shop
&
Molly har en sele från Gustaf och Evita

Luxurudog.shop har ni 10% rabatt om ni uppger Molly10 i kassan

Denna har jag med mig överallt

När jag är på språng

Snart bär det av på lag SM i agility och då blir det igen en del bilkörning. Denna vattenskål är med mig i bilen jämt. Jag vill nämligen kunna erbjuda min hundar vatten när som helst och denna smarta skål är nämligen skvalpfri. Vilket gör att jag kan ha den med vatten i bilen utan att det blir blött när jag åker. Hur praktisk är inte det?

Alla som åker bil med sina hundar borde ha en sån här. Jag har två stycken en har jag köpt på en tävling och den andra klickade jag hem från Kurgo. Ni hittar den här om ni är nyfikna.

Det är även därifrån jag har beställt min lilla minidusch. Den har varit en räddare i sommarvärmen både i Sverige och Spanien. Jag har bloggat om den innan här

Jag fyller år sååååå länge

Vilken lyx

Jag har verkligen fyllt år så länge detta år. Började ju med att fira min födelsedag med Bubbel & Tapas i Spanien. Sen blev jag ju som jag skrev om tidigare firad av Marie och nu även av Linda.

Linda tillsammans med några få till tillhör en av mina äldsta vänner i Stockholm. Vi träffades typ 03-04, omg vad tiden går. Ja ja, hon har iallafall blivit en av mina bästa vänner. Jag har dessutom fått äran att bli gudmor till hennes yngsta dotter Isabelle.

Vi sågs häromdagen för att äta middag på ett tapasställe. Tror vi hängde i 8 timmar och ändå hann vi inte snacka klart. Det är som vanligt när vi ses, tror vi får boka in en hel helg för att eventuellt hinna prata klart.

Linda överraskade mig även med en present. Jag menar hur fina, det är helt klart dom smyckena som hänger på mig just nu. Speciellt eftersom det är så otroligt mycket hund just nu. Inspelningar, tävlingar, träningar och i helgen är det dags för mig att tävla SM på Gotland.

Down the memory lane

När jag var i Örebro

Jag passade på att kolla runt lite i mina gamla hoods när jag var i Örebrotrakten. Jag hade ju visat min dotter huset jag bodde i när jag var nyfödd när hon var med mig till Ulricehamn så tänkte att jag kunde ju fortsätta med gamla minnen.

Jag åkte förbi både min mellanstadieskola, högstadiet, mitt gamla hus, min första lägenhet, caféet vi hängde på plus att mamma och jag kollade på massa gamla kort från förr.

Jag var en riktig fashionista redan på den tiden, här har jag klippt min egen lugg

Min gamla högstadieskola

Jag och idag min äldsta vän Petra
Återigen väldigt modemedveten med turkosa strumpor utanpå tajtsen

Min fina pappa som gick bort när jag var 15 år

Jag och Bella när hon var bebis, tänk att hon är 24 år snart

Bella och Festis (mormor och morfars hund)

Bella

 

 

 

Det blev ett riktigt farande fram och tillbaka

Det har inte varit en lugn stund

Jag har verkligen mest bara farit fram och tillbaka på en massa olika aktiviteter sen jag kom hem från Spanien. Mest hundrelaterade saker, men även lite annat. Tydligen är jag skitdålig på att ta kort på något annat än mina hundar. Lovar att bli bättre!!!!!!

Tanken var att jag skulle på en liten tävlingsturné som jag bokat upp för ganska längesen. Men det blev ju inte riktigt som jag tänkte mig utan ist fick jag fara fram och tillbaka som en galning.

Men Molly startade med en godkänt resultat i mästarklass i rallylydnad

Jag åkte ner för att tävla i Kinnared utanför Ulricehamn i två dagar. Men det blev bara en dag, för sen fick jag åka hem och spela in med Molly. Jag hade även en begravning att gå på, det kommer i ett eget inlägg.

Bubbels skörd av rosetter i Kinnared

Sen fick jag åka tillbaka ner nästan till samma ställe för att tävla två dagar igen. Sen hem för att spela in med Molly igen.

Här är Bubbels prisskörd från tvådagars tävlingen

Från inspelningarna

Molly och hennes statist

Japp, därefter var det dags att åka ner till samma ställe igen, nämligen Ulricehamn. Då var det dags för tävling igen. Då hade jag även fått med mig dottern. På dom andra tävlingarna var sambon med.

När det var klart i Ulricehamn åkte vi hem till min mamma och Reidar i Örebro. Detta eftersom det var tävlingar i Kumla den helgen.

På promenad i Örebro, mammas och Reidars hund Vincent fick såklart hänga med

I Örebro passade jag även på att träffa Nina, Victor och Susanna som alla även höll mig sällskap på tävlingarna i Kumla.

Vi var även hemma hos Nina och Victor (tur att en människa iallafall kom med på bild) en sväng ena dagen. Nina är en av dom få jag har kontakt med sen min tid i Örebro och vi har känt varandra i typ 25 år. Hon är den absolut snällaste och omtänksammaste människan som finns. Vi må vara galet olika men vi passar så bra ihop, det finn ju en anledning till varför hon heter Nina Bästa i min telefon.

Victor hälsade hundarna välkomna till deras gård

Mitch hängde i soffan med Molly och Bubbel på tävlingen i Kumla

Bubbels priser från Kumla

Pust! Jag har inte gjort annat än att åka bil dessa 10 dagar. Men det är värt var enda mil i bilen. Bubbel går som en kanon på tävlingarna och Molly hänger på. Men jag lovar som jag skrev innan att bli bättre på att ta kort på annat än mina hundar och jag kommer även se till att jag bloggar oftare.